Ostan/otsin vanu fotosid vanadpildid.net keskkonnas avaldamiseks: 5516999

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Vali asukoht piltide sirvimiseks
Pilte: 3647

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Üleujutus Kriileväljal (0)

Fotograaf: M.Öömann
Hiljuti avastasin enda jaoks meie muuseumiarhiivide digitaalsest hoidlast hulga fotograafi Heinrich Öömanni nimele dateeritud jäädvustusi. Arvestades fotode tegemise aega, möödunud sajandi esimene, hiljemalt teine kümme, on kindlalt tegemist Martin Öömanni fotodega. Eriliseks tegi leitud fotod asjaolu, et selles kogus leidub mitmeid Öömanni poolt Paides tehtud pilte. Mis asjaoludel Öömann Paides kondas ja pildistas, jääb hetkel saladuseks. Võib olla aitaks selles küsimuses selgust saada fotograafia arengu ülevaade Järvamaal, kus oleks näha millal, kuidas ja kus alustas siinne päevapiltnike tsunft tegevust. Pole välistatud, et Öömanni poolt oli tegemist nn. turu kompamisega.

Igal juhul pole need fotod jõudnud ilmutamiseni. Kui näitasin neid Rainer Eidemillerile, kes on aastaid uurinud Paide linna ajalugu ning kelle poolt on loodud veebikeskkond weissenstein.ee, väitis ka tema, et need on üle 10 aasta sellised fotod, kus on lõpuks midagi uut. Muidugi mitte kontseptuaalset aga pigem vaatenurgad ja detailid, mis Öömannil on legendaarsest Ehrenwertist oluliselt erinevad.

Lisatud vaade peaks andma ettekujutuse praeguse Mündi silla juures olnud jõeületuskohast sajandi alguses. Silda kas ei ole, on üleujutus selle minema pühkinud või jääb see sinna kus seisab inimeste tropp. Kes Paidet teab ja tunneb, oskab endale ette kujutada praeguse olukorra, oma sängi kätketud jõgi, sild, Tehisjärve äärne haljasala jne. See kõik jäi omal ajal suurvee ajal vee alla! Tagaplaanil Kriilevälja tuuleveski. Fotosid samast kohast leiad märksõnaga "Mündi".

Foto on pärit Rahvusarhiivist ja kannab arhiveerimistunnust EFA.607.2.42035.
Allikas ja avaldamisõigused: Rahvusarhiiv, jagada vaid omaniku loal
Asukoht: Järvamaa, Paide kihelkond, Kriilevälja
Sildid: EFA, paide, kriilevälja, mündi, tuulik, suurvesi, üleujutus, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

X
kodulehe, e-poe tegemine