Vanadpildid.net on müügis. Kontakti leiad siit!

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Vali asukoht piltide sirvimiseks
Pilte: 3609

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Vallitorn talvel (1)

Fotograaf: Joh.Ehrenwert
Üksikuna võttes on vist tegemist ühe igavaima ja ka enam levinud fotoga Paide Vallitornist. Minulgi on neid mitu, millest kaks olin pannud oma vahetuspakki. Ootamatult jäin täna üht neist silmitsema ning minus tärkas huvi.

Nimelt on kõik neli minul olevat fotot erinevad. Mitte ainult esikülje vormistuse poolest vaid neid on eri aegadel välja andnud erinevad inimesed/ettevõtted.

Ilmselt on foto autoriks Paide legendaarne fotograaf Johannes Ehrenwert ehk eestindatult Jaan Eelnurme. Tema tempel on kahe vasakpoolse foto taga. Fotot tegemise ajaks pakun 20-ndad, sest minul olevatest kaartidest üks on saadetud 1928.

Huvitav on, et hiljem on negatiivi avaldamisõiguse endale ostnud samuti legendaarsed vennad Parikased (vastavalt vasakult 3.) ning lisaks neile on sama fotot trükkinud ka Heino Tammet (vasakult 4.). Miks on nad valinud trükkimiseks just selle postkaardi kui Vallitornist oli olemas palju paremaid vaateid? Ja kes oli Heino Tammet ning millal tema ateljee, aadressiga Tartu mnt 17, Tallinn, toimis? Kas tegemist on sama mehega, kes hiljem nimetas ennast Venemaa tsaari troonipärijaks?

Ainsaks sisuliseks erinevuseks fotol on Tammeti verisoonil Vallitornil puuduv tuulelipp! Miks oli see vaja eemaldada? Ma küll ei loe välja aga seal tundub olevat sõna "Paide" ja aastaarv!?
Allikas ja avaldamisõigused: Marko Mänd, jagada viitega allikale
Asukoht: Järvamaa, Paide kihelkond, Paide
Sildid: paide, vallimägi, talv, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

Ahto (07.09.2015)

Ehk eemaldas Tammet lipu kompositsiooni pärast? Tema foto on väiksemaks lõigatud ja lipp oleks ülevalt läinud liiga pildi äärde välja? Tammeti kaardid on Saksa okupatsiooni ajal trükitud.

X
kodulehe, e-poe tegemine