Ostan/otsin vanu fotosid vanadpildid.net keskkonnas avaldamiseks: 5516999

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Vali asukoht piltide sirvimiseks
Pilte: 3624

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Vaade Aruküla mõisale (0)

Fotograaf: teadmata
Tegemist on juba iseenesest haruldase vaatega Aruküla mõisale, millele lisavad väärtust veelgi foto esi- ja tahaküljele tehtud märkmed. Aga mitte ainult.

Tegemist on Koerust Jõgevale (Laisholm) 27 mai 1909 (aastat ei loe hästi välja) saadetud postkaardiga. Koeru tempel on huvitava lilla värviga, must templivärv oli vist otsas saanud ja kasutati asenduseks tavalist templivärvi. Seda ma sain teada tänu postiajalugu.ee ajaveebi pidajale Ahtole. Fotograaf on asunud pildistamise hetkel umbes seal, kus Koerust Paide poole viiv vana munakivitee hargneb kaheks, Kalitsa ja Paide haruks.

Huvitavaks teeb aga foto see, et sama pildi kohta on raamatus "Koeru Pildirännak läbi endisaegse alevi ja kihelkonna" (lk. 40) öeldud järgmist: "...ülesvõttel on näha, et tulekahjus hävinud meierei varemed, mis aastaid püsti olid, on äsja lammutatud. 1920. aastate foto." Sama kirjutab Järva Teataja 2012 aastal kaastekstina küllaltki levinud meierei fotole: "Aruküla mõisa meierei asus mõnesaja meetri kaugusel mõisast, üsna viinavabriku naabruses. Hoone teisel korrusel elasid 1920. aastatel ka vallasekretär Sumann ja viinavabriku meister Isak Eduard Roman oma perega."

Kuidas saab olla, et 1909 aastal postist läbi käinud fotol on 20-ndatel põlenud meierei varemed? Meierei muuseas, oli 1909 aastal kenasti olemas. Tõde võiks olla hoopis selline, et tegemist on fotoga, mis on tehtud ENNE meierei ehitamist. Kuna ma meierei ehitamise aastat ei tea, paigutaksin ma ülesvõtte 19. ja 20. sajandi vahetusse või viimase algusesse. Sellise mulje jätab ka kogu fotol jäädustatud olustik ning foto enese teostus.

Tähelepanelik vaataja võib märgata fotol olevatel mõisa teistel abihoonetel numbreid. Neid numbreid foto tagakülg selgitabki ja teeb seda nii:

"1. Viinavabriku ots + minu tua aknad lahti 2 tükki
2. Puusepa töötuba
3. Mõisaelu maja
4. Pumba kaev
5. Lehma ja hobuste tall
6. Kärneli maja
Tee kust mööda hobused lähevad tuleb Koerust ja wiib Paide poole.
Pidu läks üsna kenasti ilm oli ilus, rahvast ka parasjagu. Wist Wihma pärast jäi teil tulemata. Kaarti mis Palamuselt saatsite oli ilma margita juurde maks.
Täna on wiina woor sõidan praegust waksali.

Terviseid Artur"
Allikas ja avaldamisõigused: Marko Mänd, jagada viitega allikale
Asukoht: Järvamaa, Koeru kihelkond, Aruküla
Sildid: aruküla, paide tee, piiritusevabrik, postist, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

X
kodulehe, e-poe tegemine