Ostan/otsin vanu fotosid vanadpildid.net keskkonnas avaldamiseks: 5516999

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Vali asukoht piltide sirvimiseks
Pilte: 3647

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Silvi Stärnovi mõisas (0)

Fotograaf: teadmata
Sternhofi mõisa kohta on kirjutanud Uuno Aan raamatus "Mälestuskilde Vao, Tammiku, Kalitsa küladest" (lk. 183). Selgub, et Sternhofi koha omanik oli sakslane Klaus Ahl, kes oli ainuke kõrgharidusega taluperemees Väinjärve vallas. Sternhofis oli põllumaad 40 ha aga sealne maa polnud eriti viljakas. Sellegipoolest õnnestus Klaus Ahlil kui tugeval majandusmehel sealt igal aastal hea saak saada. Klaus Ahl oli talus peremeheks 1939. aastani, mil Adolf Hitler kõiks sakslased Baltimaadest ära kutsus. Pärast 1940. aastat sai Sternohofist hobulaenutuspunkt, kus laenutati uusmaasaajaile hobuseid ja põllutööriistu. Aastal 1949 liideti Sternhof Kalitsas moodustatud kolhoosiga "Õige tee".

Imbi Saarik on raamatu teksti pisut täiendanud: "Siin asus ka tuulegeneraator, mille abil pumbati loomadele vett. Kui tuult polnud, kasutati hobuseid. 1938. Ärvita mõisa maaüksuste nimekirjas olid omanikeks Hahl Dorothea jt, pindala koos neile kuuluva Noki taluga oli üle 80 ha. Kohalikud kutsusid kohta Stärnovi mõisaks, sest see oli suur ja uhke. Tüdrukud käisid seal kartulivõtmisega raha teenimas. 1940. aastast kuni kolhoosini asus seal hobulaenutuspunkt. Kolhoosi ajal kohandati eluruumiks ka saun. Kõrvalhooneid kasutati sigala ja väetisehoidlana. Kui elanikke enam polnud, algas kiire lagunemine ning elumaja lammutati. Kõrvalhooned on säilinud tänaseni, samuti uhke väravakaar aastaarvuga 1904 (kui loeb õigesti välja)."

Sellel fotol on Imbi Saariku tädi kallistamas postamendil kivipalli, selline oli ka trepi teisel pool. Aasta võiks olla ca 1947, siis tädi töötas hobulaenutuses. Maja näeb juba väsinud välja.

Imbi Saarik fotokogu.
Asukoht: Järvamaa, Koeru kihelkond, Kalitsa
Sildid: kalitsa, sternof, 1947, ENSV

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

X
kodulehe, e-poe tegemine