Ostan/otsin vanu fotosid vanadpildid.net keskkonnas avaldamiseks: 5516999

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Vali asukoht piltide sirvimiseks
Pilte: 3647

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Preedi viinavabrik (1)

Fotograaf: M.Öömann
Usun, et igaüks kes on vähegi tõsisemalt puutunud kokku Koeru kihelkonna ajalooga, teab R.Stokeby poolt koostatud koostatud ja 1934. aastal ilmunud trükist või raamatut "Koeru kihelkond". Kui mina seda omal ajal sirvisin, ei saanud ma kuidagi mööda leheküljel 46. trükitud fotost, millel on kujutatud Preedi viinavabrik. Miks, ei oska öelda, mäletan ainult seda lootusetuse tunnet või teadmist, et seda pilti ei õnnestu mul vist kunagi oma käes hoida. Nüüd, kaheksa aastat hiljem, see mul siiski õnnestus ja originaali digiteeritud koopia on vaataja ees.

Tegemist on ilmselt väga haruldase ja harvaesineva fotoga, sest kuigi pilt oleks väärinud kohta Ilometsade poolt välja antud Koeru pildiraamatus, seda seal pole. Selle fotoga on ka kõik neli Koeru kihelkonna piiritusevabrikut vanadpildid.net keskkonnas esindatud.

Avalõigus nimetatud raamatus on öeldud:

"Müügiks kasvatatud kartulid turustatakse peamiselt kohalikesse piiritusevabrikuisse, milliseid töötab praegu neli: Arukülas, Udeval, Preedis ja Aaveres. Aruküla ja Aavere piiritusevabrikud kuuluvad kohalikele kartuliühisustele, kuna Udeva piiritusevabriku omanikuks on põllutööministeerium, kes on selle andnud pikemajalisele rendile endisele mõisaomanikule B.Maydell'ile. Preedi piiritusevabriku omandas ostu teel 1932. a. Soome alamalt A.Vredelt kohalik põllumees Albert Suurkivi, kes vabriku pikema seismise järel on üles remonteerinud ja käima pannud. Nimetatud piiritusevabrikud on suurema läbilaskevõimega, kuid piirituseturu väiksuse pärast oleneb toodang praegu sellest, kuipalju riik piiritust ostab."

Preedi piiritusevabriku müürid ja võlvlaed on osaliselt veel püsti ning neid võib huviline minna vaatama. Hoonesse sisenemist pigem ei soovita. Ma ei tea täpselt, mis toimus piiritusvabrikuga pärast sõda ja riigistamist, kuid siinkandis leidub inimesi, kes on seal isegi elanud. Neid asjaolusid ja oma mälestusi Preedi viinavabrikuga võiksid kohalikud jagada.

Fotod asukohasildiga Preedi.
Allikas ja avaldamisõigused: Erakogu, jagada viitega allikale
Asukoht: Järvamaa, Koeru kihelkond, Preedi
Sildid: preedi, piiritusevabrik, albert suurkivi, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

Kaarel (06.02.2017)

Väga ilus. Nädalavahetusel kuulsin, et miski hulk Preedi kandi pilte saab ilmselt avalikuks. Väga hea. Kui nüüd kuskilt selline kingitus ka Udeva kohta tuleks :) Hetkel ei ole veel sellist albumit leidnud, kus neid leida võiks.

X
kodulehe, e-poe tegemine