Ostan/otsin vanu fotosid vanadpildid.net keskkonnas avaldamiseks: 5516999

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Vali asukoht piltide sirvimiseks
Pilte: 3648

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Preedi Saksa okupatsiooni ajal (2)

Fotograaf: teadmata
Haruldane jäädvustus ümberehitatud Preedi mõisast Saksa okupatsiooni ajal (1941-1944).

Kõigepealt võttenurk. Fotograaf seisab vana mõisahoone loodenurgas ning on niimoodi saanud pildile kogu toonase sissekäigu. Hetkeks hakkasin isegi kahtlema, kas tegemist on Preediga, kõik tundub nii eksootiline aga kindlust andist varem avadatud E.Thompsoni foto, kus põõsaste tagant on näha sama aknalahendus.

Ja teiseks foto tegemise aeg, mis võiks jääda vahemikku 1941-1944. Järeldan seda Saksa sõduri vormis mehest, kes fotol on ning foto tehnilisest teostusest. Järelduse vormi kohta tegin muidugi mängufilmidest nähtu baasil ning oleksin tänulik kui keegi seda kinnitab või siis ümber lükkab. Fotopaberi argumenti panin tähele ausalt öeldes tagantjärgi. Foto on terav, omapärases toonis, paksul paberil, lõigatud servade ja väikese formaadiga. Selliseid lahendusi ja materjale kohalikud piltnikud miskipärast ei kasutanud. Lisaks näikse selle tagaküljel olevat saksakeelne tekst.

(Muuseas, seda teksti lähemalt uurides avastasin sealt ka aastaarvu, mis on tõepoolest 1944. Põhjus miks ma seda kohe välja ei lugenud seisneb asjaolus, et foto on olnud kleebitud ja liimijäljed katavad osalt tagaküljel oleva info.)

Mees paremal on Albert Suurkivi, Preedi mõisa viinavabriku omanik alates aastast 1932. Arvestades foto tegemise aega on perekond Suurkividele jäänud veel vaid mõned kuud oma kätetööd nautida. Hetkel võib veel naerda ja elust rõõmu tunda.
Allikas ja avaldamisõigused: Erakogu, jagada viitega allikale
Asukoht: Järvamaa, Koeru kihelkond, Preedi
Sildid: preedi, mõis, 1944, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

Marko (11.02.2017)

Muuseas, see suur aken pole selles hoone küljes juhuslikult. Sealt paistab sisse keskpäevane ja õhtune päike.

Jüri Hiiumaalt (11.02.2017)

Üks pildilolijatest on LuftWaffe lendur . Vormil paistavad heledad lõkmed , lips ja jalas lendurisaapad . Teine on lennuväe maapealse teenistuse mees .

X
kodulehe, e-poe tegemine