Ostan/otsin vanu fotosid vanadpildid.net keskkonnas avaldamiseks: 5516999

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Vali asukoht piltide sirvimiseks
Pilte: 3647

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Pr. M.Krönströmi sarika liigud vol 2 (0)

Fotograaf: M.Öömann Tallinnas
Eile postitasin foto suuremast sarikapeost ning pakkusin, et tuginedes foto tagaküljel olevatele andmetele, on hoone ehitaja näol on tegemist Eesti piiritusekuningas Eduard Krönströmi lese Miina Krönströmiga. Minu oletus pidas paika ja seepärast lisan siia veel ühe samast seeriast foto, kus hoone ise ka nurkapidi peal. Tuvastamisabi pakkusid seekord Kady, Mart ja Rain Facebook grupis "Eesti pildid tuvastamiseks". Soovitan huvilistel grupiga liituda, sest need on teinekord väga põnevad arutluskäigud, kuidas ühe või teise foto tegemise koht tuvastatakse!

Aga lisatud fotost rääkides on tegemist hoonega Tallinna kesklinnas tänase aadressiga Gonsiori 5a. Hoone on kavandatud arhitekt Edgar Velbri poolt ning kuulus tõepoolest viinakuninga lesk Miinale ja tema tütar Leidale. Ajaveeb Linnamajad vahendab ühes oma postituses 1935. aastal Tallinna linnaruumis toimunud muutusi kirjeldavaid meediakajastusi. Seal on ka ajaleht Vaba Maa 5.12.1935 artikkel, kus lk 9 on muu hulgas kirjutanud järgmist: "Üks 5-kordne kivimaja tuleb ehitamisele Maneesi ja Gonsiori tänava nurgale, olles „esimeseks pääsukeseks“ selles puuehituste rajoonis; ümberkaudu peaaegu kogu tänava ulatuses asuvad madalad, 1–2-kordsed puumajad. Selle maja ehitajaks-omanikuks on E. Krönström, kes töödega kavatseb teha algust tuleval kevadel."

Asjaolu, et hoone tellijana on mainitud 1932. aastal autoõnnetuses hukkunud viinakuningat ja mitte tema pärijaid, tuleneb sellest, et pärijate nimele kinnistamine oli väga aeganõudev ning võis võtta aastaid. Kuid teinekord lipsasid materjalidesse sisse ka vananenud andmed. Kady Kundla sõnul "oli tollel ajal tihti ka kombeks rääkida abikaasadest, leskedest viisil - proua, mehe eesnimi ja perekonnanimi ehk siis Minna Krönströmi võidi esitleda, kui proua Eduard Krönströmi. Selline esitlusviis on tekitanud hiljem palju segadust kuna nii on jäetud naise eesnimi nimetamata ja tekib küsimus kellest ikkagi on jutt."

Minu kätte jõudis nii see kui ka teine samast seeriast foto oluliselt süütumal põhjusel. Nimelt on foto autoriks märgitud Koeru fotograaf Martin Öömann (vaata tagakülge). Martin Öömanni Tallinna töid on oluliselt lihtsam leida ateljees tehtud portreefotodena kuid kohapeal tehtud olustikupiltidena. Viimased on selgelt vähemuses. Võib olla õigustas lisatud foto tegemiseks kohale minekut asjaolu, et Öömanni salong Tallinnas paiknes sealsamas lähedal, majadebloki teises nurgas, aadressil Maneezi 2 - Narva maantee 18. Ja arvestada tuleb muidugi tellija profiili, tegemist oli ju ikkagi veel mõni aasta tagasi eesti rikkaimaks inimeseks tituleeritud mehe lesega.

Veelkord suur tänu Kadyle, Mardile ja Rainile tuvastamisabi eest ning Ahtole foto vahendamise eest! Igati põnev ja tähelepanu vääriv pilt, mis avab killukese Eesti ehitusajalugu.
Allikas ja avaldamisõigused: Marko Mänd, jagada viitega allikale
Asukoht: Harjumaa, Tallinn kihelkond, Tallinn
Sildid: tallinn, gonsiori 5a, krönström, sarikapidu, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

X
kodulehe, e-poe tegemine