Ostan/otsin vanu fotosid vanadpildid.net keskkonnas avaldamiseks: 5516999

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Vali asukoht piltide sirvimiseks
Pilte: 3648

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Petseri gümnaasiumi pale (0)

Fotograaf: Joh.Mikk
"Nagu näete olen ma otsaga Petseri gümnaasiumi jõudnud. Sain siia eesti keele õpetaja koha. Kool mulle meeldib. Tema palet näete teisel pool kaarti. Õpilased on hääd, direktor õpetajad samuti." Nii kirjutab vastne Petseri gümnaasiumi õetaja M.Teder 1935. aasta oktoobris sõbrale Tartus. Kogu tagakülge näed klikkides foto vasakus ülanurgas olevale ikoonile.

Leidsin kooli kohta huvitava lugemise Kultuur ja Elu artiklist pealkirjaga "Petserimaa punases põrgus II". Katkend Herbert Lindmäe artiklist:

"Muret ja peavalu valmistas Peterimaa punastele võimuritele ka Petseri Gümnaasiumi õpilaskonnas ja õpetajate hulgas valitsev nõukogude võimule vastaline vaimsus. ... Oli õpilasi, kes läksid kaasa punastega, enamus jäi aga vastasleeri ega võtnud omaks punaseid loosungeid. Õppeaasta alguses avaldati oma meelsust võrdlemisi vabalt ja tehti nalja punavõimu arvel. Näiteks siis, kui koolis toimusid kaitsesüstimised difteeria ja mõne teise haiguse vastu, tähendasid naljahambad, et süstitakse kommunismi-baktereid. Riigikaitse tundides pakkusid õpilastele nalja puupüssid, mis pidid olema nende sõnutsi Moskvast toodud uusimad Punaarmee relvad. Kui aga kaks koolipoissi kadusid NKGB võrku, muutusid õpilased oma naljades ja arvamuste avaldamises tagasihoidlikumaks."

Huvitav, kus oli tolleks ajaks M.Teder ja mis (või kes) temast sai?
Allikas ja avaldamisõigused: Ahto Tanner, jagada viitega allikale
Asukoht: Välismaa, Petseri
Sildid: petseri, kool, gümnaasium, postist, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

X
kodulehe, e-poe tegemine