Ostan/otsin vanu fotosid vanadpildid.net keskkonnas avaldamiseks: 5516999

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Tartumaa (Tühista valik)
Pilte: 135

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Endla (1)

Fotograaf: M.Janowits
Väga huvitav ja teatud mõttes haruldane jäädvustust meestest Endla järvel. Et tegemist on Endlaga, kinnitab tekst foto esiküljel ja ka tagaküljel. Üks meestest on "Märle (!?) Madissooni ühe tütre mees". Kas parempoolne või vasakpoolne, pole täpsustatud. Küll aga on parempoolne vuntsidega mees mulle hästi tuttav mitmelt Koeruga seotud fotolt. Kusjuures mõlemal fotol on ta koos Nava Armini ja Luisega, mis viitab tema seostele Endla soostikuga. Et on olemas ka tema poolt kingitud foto Arminile, annab märku headest perekondlikest suhetest. Vaata fotosid SIIN, SIIN ja SIIN. Nüüd, kus mees poseerib paadis Endla järvel, süvenevad minu kahtlused veelgi.

Kas keegi oskab pakkuda, kus täpselt Endla järvel see pilt tehtud on? Neid kohti ei tohiks olla palju. Ühe võimalusena tuleb kõne alla järve idakallas, Mustjõe suue ja terav neem, kus oli kunagi kalameeste maja. Seal saab kuiva jalaga päris järve kaldale ka raske tehnikaga varustatud fotograaf. Samas ei oska ma tausta kuidagi ega kuhugi paigutada.

Huvitav detail on ka fotograafi nimi. Templi järgi on selle olukorra ajalukku talletanud Sillamäe fotograaf M.Janowits!? Kes see mees oli ja kus tegutses? Tema templiga fotosid olen tihti näinud koerukate fotoalbumis. Mis sidus teda Koeru ja Endla järvega? Juhus? Isiklik tutvus? Korraks käis peast läbi isegi mõte, et tegemist on varjunimega.

PS! Muuseas, see foto, mida esimeses lõigus mainin, on tehtud 1927. aasta augustis. sellel kannab mees samu riideid, mistõttu võib ka selle foto tegemise ajaks arvata 1927.

Foto eest tänan proua Õilmet!
Allikas ja avaldamisõigused: Marko Mänd, jagada viitega allikale
Asukoht: Tartumaa, Laiuse kihelkond, Endla järv
Sildid: endla, 1927, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

Silver V (19.01.2018)

Esimese hooga pakun ka pildistamise kohaks järve idakallast, tagaplaanil võiks olla Männiksaar.

X
kodulehe, e-poe tegemine