Ostan/otsin vanu fotosid vanadpildid.net keskkonnas avaldamiseks: 5516999

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Vali asukoht piltide sirvimiseks
Pilte: 3648

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Vändra jõgi allpool paisu (0)

Fotograaf: teadmata
Allolev ajaleheartikkel on avaldatud ligi 10 aastat pärast lisatud foto tegemist aga tundub, et jäädvustatud on samasugune põuane suvi. Fotol on Siitani vesiveski!?

"Vändra jõgi kuivas ära
Elanikud püüawad allesjäänud lompidest 5-naelaseid hauge

Erakorraliselt kuiva suve ja kauakestnud põua tagajärjel on kõik Pärnumaa veekogud, jõed ja järved, haruldase madala veeseisuga. Kiirevoolulised ja sügavad jõed on muutunud kitsasteks ja madalateks nirekesteks. Täieliku üllatuse on põud mänginud aga Vändras, kus Vändra jõgi, ms suubub Pärnu jõkke, on täiesti ära kuivanud. Ometi pole Vändra jõgi väikene jõeke, vaid keskmiselt 10 m laiune ja kolme meetri sügavune. Ainult neis kohtades, kus jõe sügavus on enam, võib leida veel väikeseid lombikest. Vändra aleviku kohal mitme kilomeetri pikkuselt on jõgi aga viimse tilgani maa pealt kadunud. Endise laia ja sügava jõe asemel on nüüd näha vaid kraav, mille üle siin-seal läheb sildu.

Ka eelmistel aastatel on põuaste suwede korral Vändra jões weeseis tublisti langenud, kuid mitte kunagi sellises ulatuses kui tänawu. Seoses Vändra jõe kadumisega, on ka kalad kuivale jäänud. Lõpnud kala-korjuste leidmine end. jõe põhjas on üsna tavaline. Allesjäänud kalad on pugenud kõik väikestesse madalatesse lompidesse, kust neid ka ohtralt püütakse. Kuna Vändra jõgi on ümbruskonnas tuntud kalarikka jõena, siis saadakse praegu lõikudest ning lompidest kalu kergel viisil ja suurel hulgal kätte. Kahe-kiloste haugide püüdmine käsitsi on üsna tavaline nähe."

Allikas: Uus Eesti Pärnu Uudised, nr. 182, 18 august 1939
Allikas ja avaldamisõigused: Kaur Salus, jagada viitega allikale
Asukoht: Pärnumaa, Vändra kihelkond, Vändra
Sildid: vändra, jõgi, veski, 1930, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

X
kodulehe, e-poe tegemine