Ostan/otsin vanu fotosid vanadpildid.net keskkonnas avaldamiseks: 5516999

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Vali asukoht piltide sirvimiseks
Pilte: 3637

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Paide Wallimägi 1880 (1)

Fotograaf: J.Livenström
Selle foto ülespaneku eesmärk on lisaks asjaolule, et tegemist on küllaltki vana ülesvõttega aastast 1880, tõmmata tähelepanu Paide suhteliselt vähetuntud ajaloole.

Kuulasin viimast saadet sarjast "Eesti lugu", kus jutuks Paide langemine 1573 ja olin üllatunud kui põgusalt seal saate põhiteemast mööda libiseti. Selles valguses oli Rainer Eidemilleriga tehtud saade langemisele eelnenud ajast palju pikem ja selle võrra huvitavam. Igal juhul on Paidel seljataga väga pikk ja põnev ajalugu. Soovitan kindlasti kuulata mõlemat raadiosaadet ning lugeda ka postitust Nahkanuia ajaveebis. Nimelt on tõenäoline, et Ivan Julma ja tema ligi 30 000 mehelise sõjaväe vastu kaitsesid Paidet ka siitsamast Rõhult, Ervitalt ja Liusverest pärit mehed.

Üleslaetud foto tagaküljel laiutas Johannes Ehrenweti tempel aga Rene Viljati raamatust selgub, et selle autor on tegelikult Johannes Livenström. Olen aru saanud, et Ehrenwert kasutas ametivendadest eelkäiate klaasnegatiive.
Asukoht: Järvamaa, Paide kihelkond, Paide
Sildid: paide, vallimägi, 1880, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

Valdo Praust (31.01.2013)

Minu jaoks on Paide põnevaim periood veel mõnisada aastat varem ehk linna/linnuse tekkimise aeg. Kuna Paides ristusid Tallinna-Tartu talitee ja põline ida-lääne suunaline tee, mõtisklesin ma aastaid, kumb toimus varem - kas teede tekkimine läbi Paide või linna asutamine teede ristumispaika. Lahendus oli üllatavalt lihtne - kuna talitee on jätnud Paide kui Saksa koloniaal-linna regulaarsesse tänavavõrku selgeltnähtavad jõnksud, on talitee igal juhul vanem kui Paide linn. Kuna Paide sai linnaõigused 1291, pidid sellal mõlemad teed kindlasti olemas olema. Omaette küsimus on, kas Paide ordulinnusele on eelnenud muinaslinnus või mitte. Aga sellele saavad vastata ainult kaevamised, teedevõrgu analüüsist siin ei piisa.

X
kodulehe, e-poe tegemine