Ostan/otsin vanu fotosid vanadpildid.net keskkonnas avaldamiseks: 5516999

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Vali asukoht piltide sirvimiseks
Pilte: 3648

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Oruluht (3)

Fotograaf: R.Grauberg
Foto, mille tegijaks tagaküljele on märgitud legendaarne koerukas Roopi Grauberg. Lisan artikli ühest vanast Järva Teatajast, mis pisut avab Roopi Hallimäe kiindumuse tausta oma kodukanti:

"Warangu - omapärane kõrvenurk.

Kui mõisahärra saatis talupojad nende kodudest maantee kaldal metsataguseil jäätmaile ja wäsinud waimutüdruk sõi mürgijuurikaid. Pildikesi paiga loodusest ja minewikust.

Sellesse üksildasse kõrwekülla on Koerust weel umbes 8 kilomeetrit (ida poole). Warem on asunud see küla maantee ääres samanimelise mõisa lähedal (umbes möödunud sajandi kuuekümnendate aastateni). Mõisahärrale aga on hakanud meeldima talupoegade põllud. Pealegi asusid need mõisale lähedal. Ning selle tulemusena wõõrandatigi need mõisa külge. Ja talupojad saadeti kõrgustikutagusele jäätmaale. Seal nad asuwad tänaseni metsatukkade warjul, nii et ühest talust ei näe teist. Põllud on waesed, kuid sellest hoolimata on nende harijate waew ja hool mitmed neist muutnud küllaltki elamiskõlbulikuks. Ning omapära ja kodusus ning metsa luule ei puudu neil üksildastel paikadel.

Pikk, maanteega rööbiti kulgew kinguseljandik eraldab nad wälismaailmast. Ja seal seljandiku taga looduski on sootuks erinewa ilmega. Wäikesed metsatukad wahelduwad põllulapikestega. Küllaldaselt on ka wett. Tapuluht, Kuresoo, Oruluht kõik need on kewadeti kaunid wäikesed kõrwe järwekesed. Wiimases neist püsib wesi suwitigi. Kui just ei juhtu põuaaeg liiga pikk. Weekogu keskel asub wäike kuusemetsaga kaetud saar. Maastikupilt meenutab „Tõe ja õiguse" kõrwealasid. Huwitaw on mainida weel, et Oruluha ja Kuresoo weed on omawahel ühendatud maa-aluste urgete kaudu neid eraldawa kinguseljandiku alt läbi." (Allikas: Järva Teataja, nr. 31, 16 märts 1938)

Vaata ka fotot Tapuluht.
Allikas ja avaldamisõigused: Marko Mänd, jagada viitega allikale
Asukoht: Järvamaa, Koeru kihelkond, Varangu
Sildid: varangu, oruluht, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

Sulev (02.02.2017)

Väike täpsustus: Roopi Hallimäe-Robert Grauberg,õige oleks nii.

Marko (20.06.2015)

Aitäh Einar, tegin asukoha andmetes täpsustuse.

Einar (20.06.2015)

Google otsinguga tuleb välja, et Varangul on kolm karstijärve: Lepaniidu, Oruluht ja Tapuluht.

X
kodulehe, e-poe tegemine