Ostan/otsin vanu fotosid vanadpildid.net keskkonnas avaldamiseks: 5516999

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Vali asukoht piltide sirvimiseks
Pilte: 3647

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Viimane moment (3)

Fotograaf: A.Käbi
"Viimane moment perekond Mägide lahkumisest 14. juulil 1935."

Detailirikas foto. Perekond Mägi on mahutanud oma kraami kahele veoautole ja asutab lahkuma. Neid on tulnud saatma üüratu rahvamass. Pereisa kätleb kellegagi ja siis on nad läinud. Pereema võib olla proua kätlejatest vasakul, süles suur kimp lilli. Kogu tseremoonia leiab aset Väike-Maarja Tarvitajate ühisuse Pikevere kaupluse ees, sealsamas müüakse ka viina. Huvitav küll, millega teenis perekond Mägi ära sellise südamliku ärasaatmispeo?

Pikevere küla oli üks Koeru kihelkonna küladest. Kahjuks ei ole sealtkandist minuni jõudnud ülemäära palju fotosid.
Allikas ja avaldamisõigused: Marko Mänd, jagada viitega allikale
Asukoht: Järvamaa, Koeru kihelkond, Pikevere
Sildid: pikevere, kauplus, 1935, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

Marko (13.11.2016)

Keda toetab Kapu wallawanem? Koonduse saamajüngrite uus karuteene wallarahwale. Omapärane heitlus Pikewere postiagentuuri ümber. Postiwalitsusele mitme-saja allkirjaga palwe-kaebekiri. Wäike-Maarja tarwitajateühisus on otsustanud Pikewere osakonna kaupluse, mis asub ebasoodsas kohas, üle wiia tee ristile Pikewere piimaühingu wastas asuwasse M. Tombaki majja, mis eriti soodne kaupluse asukohaks ja rahwale kättesaadaw. Ühes sellega on üles wõetud küsimus. et ka Pikewere postiagentuur ja telefoni kõnepunkt, mida juhatab ühisuse ärijuht Joh. Mägi, saaks samuti üle wiidud ühel ajal kauplusega, sest W.-Maarja tarwitajateühisusel on antud postiwalitsusele agentuuri juhataja eest garantii. Postiwalitsus palus teatada Kapu wallawalitsuse seisukohta agentuuri asukoha muutmise asjas. Wallawalitsus aga koonduslasest wallawanema M. Altermani mõjutusel ei ole wötnud mitmel korral asja arutuselegi ja nii on see seisnud ligemale kuu aega. Lasti rahulikult mööduda ka wallawolikogu koosolek ilma selle küsimuse ettekandmata. Wallawanem ei arwanud heaks mitmesugustel põhjustel koguni wolikogu koosolekule ilmuda. Samal ajal esitas wallawalitsusele kodakondsuseta wenelane W. P. palwe, et teda saaks määratud agentuuri juhatajaks. Seda meest on nähtud liikumas wiimasel ajal tihti wallawanema pool. Kui wallawanem sai teada, et kauplus tahetakse üle wiia lähemail päewil ühes agentuuriga, kutsus ta lõpuks korduwate järelpärimiste tõttu wallawalitsuse kokku ja pika põhjendamata wiiwituse järele langetati „saalomonlik" otsus, et agentuuri üleiviimise küsimus kantakse alles wallawolikogu koosolekul ette. Walla kodanikud on imestusest hämmastunud ja küsiwad õigustatult, keda siis õieti toetab Kapu wallawanem - kas rahwa üldhuwi wõi kodakondsuseta isikut. Milleks sarnane walla elanikkude ühistele soowidele kangekaelne wastuseismine, omapärane põhjendamata wiiwitamine ning tegewus? Miks lasti mööduda mitu wallawalitsuse ja -wolikogu koosolekut, ilma et küsimust oleks arutatud? Agentuuri ülewiimise poolt on Pikewere, Aawere ja Ellawere külade ja Raigu asunduse elanikud saatnud palwe postiwalitsusele mitmesaja allkirjaga. Kapu koonduslasest wallawanema tegewuse juurde, kellel küllalt kirju ja omapärane minewik, tuleme lähemal ajal tagasi. Eks aitab see osaltki walgustada koonduse saamajüngrite tegusid wallarahwale. Allikas: Järva Teataja nr. 146, 16 detsember 1933

Ants Tagel (29.01.2016)

Samas hoones tegutses ka PIKEVERE postiagentuur, mille eest kandis hoolt ärijuht Johannes Mägi (*11.06.1905), kes elas seal aastatel 1930 kuni 1935. Uus ärijuht Alfred Sepp võttis äri juhtimise üle 12.07.1935, pilt on üles võetud 14.07.1935, kõik klapib. Arvata võib, et omavahel kätlevad ärijuhid, lahkuja on mantlis, käes portfell ja kaabu.

Marko (03.05.2013)

Hiljuti sattus minu kätte postkaart aastast 1933, mis on saadetud Juula Klaasonile, kelle aadressiks on märgitud "Ühisuse kauplus Pikeveres". Nagu paljud teised ühiskondlikult kasutatavad hooned, toimis ka Pikevere kaubaäri postipunktina.

X
kodulehe, e-poe tegemine