Ostan/otsin vanu fotosid vanadpildid.net keskkonnas avaldamiseks: 5516999

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Vali asukoht piltide sirvimiseks
Pilte: 3647

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Lai tn talvel (2)

Fotograaf: teadmata
Lai tänav Paides. Pildistatud kunagise kino Aurora nurga pealt Vallimäe suunas. Tegemist peaks olema esimese vabariigi aegse fotoga vaatamata selle suhteliselt kehvale kvaliteedile.

Facebooki vahendusel seda fotot vaatavatele huvilistele lisan Valdo Prausti kommentaari:

"Kunagine peamaantee Paide ordulinnusesse, mis toimis 13.-16. sajandini (kuni muldkindlustuste rajamiseni ümber linnuse). Kinohoone (pildistajal selja taga) on ehitatud rootsiaegse (arvatavasti juba keskaegse) lossikõrtsi kohale ja gabariitidesse, arvatavasti ka lossikõrtsi vundamendile. Muuseas ristusid kinohoone (st lossikõrtsi hoone) läänepoolse otsa juures kaks tähtsat maanteed - suur ida-lääne suunaline suvine maantee ning Tallinna-Paide-Põltsamaa-Tartu talvine maantee. Nendest viimase korral kahtlesin ma kaua, kas see maantee tekkis Paide linna tekkimise järel või vastupidi. Nüüd olen mõnede anomaaliate järgi Paide keskaegse (koloniaal)linna tänavavõrgus hinnanud, et see tee oli Paide linnast vanem. St pildistaja taga asunud põlise maanteeristi juurde, voore tippu tekkis Paide linnus ja selle juurde linn. Hiljem, mil läbiv liiklus hakkas käima raekoja platsi kaudu, selle tähtsa teeristi roll kadus."
Allikas ja avaldamisõigused: Marko Mänd, jagada viitega allikale
Asukoht: Järvamaa, Paide kihelkond, Paide
Sildid: paide, lai tn, talv, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

Margo (08.10.2021)

Pritsikuuri täiendav kivist juurdeehitus lõpetati aastal 1932. Pilt seega tehtud pärast seda.

Valdo Praust (21.01.2015)

Kunagine peamaantee Paide ordulinnusesse, mis toimis 13.-16. sajandini (kuni muldkindlustuste rajamiseni ümber linnuse). Kinohoone (pildistajal selja taga) on ehitatud rootsiaegse (arvatavasti juba keskaegse) lossikõrtsi kohale ja gabariitidesse, arvatavasti ka lossikõrtsi vundamendile. Muuseas ristusid kinohoone (st lossikõrtsi hoone) läänepoolse otsa juures kaks tähtsat maanteed - suur ida-lääne suunaline suvine maantee ning Tallinna-Paide-Põltsamaa-Tartu talvine maantee. Nendest viimase korral kahtlesin ma kaua, kas see maantee tekkis Paide linna tekkimise järel või vastupidi. Nüüd olen mõnede anomaaliate järgi Paide keskaegse (koloniaal)linna tänavavõrgus hinnanud, et see tee oli Paide linnast vanem. St pildistaja taga asunud põlise maanteeristi juurde, voore tippu tekkis Paide linnus ja selle juurde linn. Hiljem, mil läbiv liiklus hakkas käima raekoja platsi kaudu, selle tähtsa teeristi roll kadus.

X
kodulehe, e-poe tegemine