Ostan/otsin vanu fotosid vanadpildid.net keskkonnas avaldamiseks: 5516999

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Vali asukoht piltide sirvimiseks
Pilte: 3648

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Abaja meierei (1)

Fotograaf: teadmata
Olen seda tsitaati juba korra siin keskkonnas kasutanud kuid teen seda uuesti ja seekord palju kohasema fotoga. Tegemist on uudisega 1936 aasta Postimehest (Postimees nr.18 | 20. jaanuar 1936 | lk 6):

"Udeva sai moodsa meiereihoone. Pühapäeval õnnistati Järva abipraost A. Rähni poolt uut Udeva ühispiimatalituse meiereihoonet. Meierei ehitustöödega alustati möödunud aastal ehitusettevõtja ins. A. Laupa poolt. Hoone on ehitatud silikaatkividest, kusjuures ehitustööd maksma läinud 15 000 kr. Teine sama suur summa on kulunud sisseseade täiendamiseks ja uuendamiseks. Udeva piimaühing, mis üks vanemaid, suuremaid ja elujõulisemaid kogu Järvamaal, oli sunnitud tegutsema seni üüritud puumajas. Ühingu koorejaam töötab Erwital.

Uue meiereihoone õnnistamisest võttis osa rohkesti naaberühingute esindajaid, liikmeid ja mitteliikmeid piimatoojaid. Õnnistamistalitlusele järgnes ühine koosviibimine peolaudades, millest osa võtsid kutsutud külalised ja liikmed."

Huvitaval kombel sai just Abaja vähemalt kolm hoonet, mis nime poolest seostuvad kõrvalküla (või oleks õigem öelda mõisa?) Udevaga. Need kolm olid Udeva kool, Udeva Ühispank ja seesama Udeva meierei. Miks see nii oli, jään vastuse võlgu. Võib olla peitub kaudne vihje ühingu koorejaama asukohal, mis on teisel pool Udeva mõisa, Ervital.

Kuigi Abaja ehk Udeva meierei fotosid on siin keskkonnas rohkem kui oleksin osanud loota, on ülaloleva näol tegemist vaieldamatult uhkeima eksemplariga. Julgen isegi arvata, et tegemist võib olla meierei avamisjärgse fotoga, millele viitab talvine aeg, pärjad uste ümber ja hoone igati värske välimus. Lähemal uurimisel on kõige vasakpoolsema ukse kõrval olev laik tekkinud kriipimise teel kuid heledad plakid seinal tunduvad pigem olevat parandused. Ja kui ka ei ole tegemist avamisjärgse olukorraga, äge pilt on ikkagi!
Allikas ja avaldamisõigused: Erakogu, jagada viitega allikale
Asukoht: Järvamaa, Koeru kihelkond, Abaja
Sildid: abaja, udeva, meierei, talv, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

Marko (24.12.2016)

Sündmusest kirjutab ka: link Teataja (1926-1944), nr. 9, 20 jaanuar 1936.

X
kodulehe, e-poe tegemine