Vanadpildid.net on müügis. Kontakti leiad siit!

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Järvamaa (Tühista valik)
Pilte: 2283

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Kummaline pilt Koeru kirikust (8)

Fotograaf: teadmata
Tegemist on äärmiselt põneva fotoga Eesti Filmiarhiivi kogust (EFA.208.4-5120). Põnevaks teeb selle fotoga kaasas olev info. Nimelt väidab arhiiv, et tegemist on Jaan Eelnurme ülesvõttega aastast 1897. Väidetavalt on need andmed pärit "originaalilt - andmed foto tagaküljelt, originaalallkirjast (sh. omaaegsed ideoloogilised tekstid) või fotoga kaasas olnud originaaldokumentidest."

Samas on teada, et Jaan Eelnurme ehk Johannes Ehrenwert oli Paide fotograaf, kelle eluaastad olid 1883-1962. Kui lähtuda üpriski tõesest foto tegemise aastast, oleks toona Johannes teinud selle kodunt ca 40 kilomeetri kaugusel 14 aastasena ja see ei ole usutav.

Võib olla on foto talle saadetud? Kuid kes selle tegi ja saatis? Martin Öömann? Tundub samuti küllaltki keeruline, kuna ka selle mehe eluaastad 1886-1960 teeksid temast 1897 aastal sisuliselt poisikese. Rohkem ma midagi pakkuda ei oska. Kui mitte seada kahtluse alla foto tegemise aasta?

Mis aastaga võib olla tegemist? Ausalt öeldes ei leia ma esimese hooga ühtki head pidepunkti? Kui vaadata teisi varaseid Koeru kiriku fotosid, peaks näha olema Paide poolt tulev tee? Aga ma ei näe seda. Tundub nagu laiub kiriku ees sõnasõnaliselt heinamaa, millel seisavad veel väga kentsakad konstruktsioonid, mida võidi kasutada saadude tegemiseks.

Kust foto on tehtud? Kui võtta aluseks pastoraadihoone ette viiv värvav, mille asukoht on tänapäeval laias laastus sama, peaks pildistajast vasakule jääma kõrtsihoone? Kuid sellisel juhul peaks Paidest tulev tee olema otse pildistaja ees või kui ollakse kürtsi välisseinast tagapool, võiks kõrts vasakult paista. Aga ei paista. Oleksin tänulik kui aitate mõistatust lahendada?

Eesti Filmiarhiivi fotokogu.
Allikas ja avaldamisõigused: Rahvusarhiiv, jagada vaid omaniku loal
Asukoht: Järvamaa, Koeru kihelkond, Koeru
Sildid: EFA, koeru, kirik, 1897, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

vanadpildid (08.12.2018)

Kui klikid tagakülje ikoonil foto vasakus ülanurgas, näed sama fotot peegelpildis. Kummaline, et ei paista surnute hoidmise hoonet tee ääres. See on paremini paigas keeramata pildil kui peeglis pildil.

Kalev Kask (11.06.2017)

Antud foto ei pruugi olla tehtud Jaan Eelnurme poolt, vaid on kuulunud lihtsalt tema kogusse. Sarnane näide on olemas Juuru kiriku fotodega (link mis on samuti tema kogus. Nimelt on fotol kujutatud vana Juuru kirikut, mis vahemikus 1893-1895 ehitati täielikult ümber. Seega peab foto pärinema sellele eelnevast ajast (ehk kui Jaan alles ca 10 a poisike). Samas Mahtra Talurahvamuuseumis on säilinud samaaegne foto Juuru kirikust, ent lõunapoolt ja on kenasti signeeringuga J. Livenström, Weissenstein. Julgen selle järgi oletada, et antud Eelnurme kogusse kuuluvate fotode autoriks ei ole mitte ta ise, vaid teine Paide piltnik - Jakob Livenström (1830-1901). Sama pakuksin ka Koeru kiriku pildi dateeringu selgituseks.

Vahur veel (30.01.2016)

Vabandust, kogu viide ju täitsa olemas jutu alguses (mulle jäi silma ette jutu lõpp). Aga see konkreetne fond (208) tundub ju olevat Eelnurme piltidega, nii et küllap on lihtsalt dateering vale.

Ajapaiga Vahur (30.01.2016)

Aga see ei paista olevat paberfoto, vaid pigem on tegu klaasnegatiivi skänniga, seega seda peegelpilti minemist palju lihtsam seletada. Samuti ei ole tegemist mitte montaažiga, vaid lihtsalt taevas on negatiivil n-ö üle värvitud. Soovitus: pane teinekord filmiarhiivi kogu link (Fotises) ka juurde.

Marko (05.04.2015)

Tänan Aare! Kuidas ma ise selle peale ei tulnud! Tõepoolest, peeglisse keerates läheb kõik paika ja foto tundub palju loogilisem. Nüüd on ainult see fotograafi asi. Võib olla tegi selle tõepoolest Ehrenvert ja ilmutas siis valelt poolt. On see võimalik?

Aare (05.04.2015)

Peegelpilt???

Marko (15.02.2015)

Tänan! Ausalt öeldes tekkis ka minul kahtlus, et tegemist on fotomontaaziga. Näiteks on lähemalt uurides esiplaanil väga palju näpujälgi. Samas ei leidnud ma kusagilt seda "joont" mis tähistaks erinevate fotode kokkusulatamise joont. Huvitav on ka mõelda miks see on vajalik?

Seesam Une (14.02.2015)

Mulle tundub, et see foto on mitmest negatiivist kokku lõigatud.

X
kodulehe, e-poe tegemine