Ostan vanu fotosid vanadpildid.net keskkonnas avaldamiseks: 5516999

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Tartumaa (Tühista valik)
Pilte: 131

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Nava peremees Jakob Leppik (0)

Fotograaf: M.Öömann
Sain hiljuti Nava talust pärit perefotode paki uuesti enda kätte, eesmärgiga saada paremad ja kvaliteetsemad skanneeringud. Muu hulgas märkasin, et ülalolev foto on tehtud Koeru fotograaf Martin Öömanni poolt. Fotol peaks pärimuse järele olema Nava kõrtsitalu üks pärisperemeestest, Jakob Jaani poeg Leppik.

Nava ehk Navva talu ostis 1886 aastal Vaimastvere mõisniku A. von Brarch'i käest päriseks Jüri Hansu poeg Juhansson. Talu koosnes 26,78 dessantiinist (1 tiin e. dessantiin = 10 925,4 m2) kõlblikust maast ning maksis 2395 rubla hõbedas. Jüril sündis teise naise Mariga kaks tütart, Lisette ja Pauline. Fotol olev Jakob sai Navva peremeheks Lisette abikaasa ja Jüri väimehena. Selleks vormistas pärisperemees 1898 aasta veebruaris väimehe kasuks kinkelepingu. Kust Jakob pärit oli, seda ma hetkel öelda ei oska.

Talu toimikust on teada, et Navva anti tulevasele põlisomanikule üle 1884 aasta kevadel, paar aastat enne ostu-müügi lepingu sõlmimist. Samale aastale viitab ka 1893-1940 personaalraamat XIII, kus see on harilikuga lisatud Jüri nime taha. Samas on nii Hans kui tema mõlemad pojad Jüri ja Mart nimetatud Nawwa talu all juba 1857 aasta revisionis. Siiski teises järjekorras, kui esimesena on nimetatud vennad Juhan ja Jaanus Waan! Waanid on Naval asunud pikemalt enne 1857. aastat kuid mis neist edasi sai, ma hetkel öelda ei oska.

Revisjonidest tuleb muu hulgas selgelt välja, et Nava (Navva) ja Kaerasaare talud kuulusid teisel pool Endla järve asuva Endla küla alla!

Foto võiks olla ajaliselt 20. sajandi esimesest veerandist. Jäin mõttesse, kas Öömann käis seda fotot tegemas Naval või tuli Jakob ise Koeru. Võimalikud on mõlemad variandid.

Ennar Leppik fotoalbum. Taustinfo eest tänan Vello Kallandit, kes aitas tõlkida Navva talu toimikut.
Asukoht: Tartumaa, Laiuse kihelkond, Endla
Sildid: nava, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

X
kodulehe, e-poe tegemine