Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Vali asukoht piltide sirvimiseks
Pilte: 3604

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

G.Mühlbaumi kauplus Järva-Jaanis (0)

Fotograaf: teadmata
Selle kaardi on saatnud "armsale Ulrichile" teda "armastav naisterahvas". Millal armastus vajas kirja teel avaldamist, ei ole kahjuks säilinud. Küll saab foto väljanägemise järgi paigutada "tsaariaega" ehk lausa esimesse kümnendisse või sinna lähistele.

On tõsi, et Mühlbaumi kauplus on olnud paljude fotograafide jaoks üks peamisi pildistamisväärsusi Järva-Jaanis. Kuigi tehtud erinevatel aastatel ja erinevate piltnike poolt, on võtted hämmastavalt sarnased. Ka vanadpildid.net keskkonnas on kaks vaadet, kus kaupmees Mühlbaumi pood on fookuses. Siiski on lisatud vaade pisut erilisem kuna kaadris on kogu hoone ja kirikuaia juures ristmikul Orina mõisa poole näitav teeviit.

Võib olla lugeja üllatub, saades teada, et Mühlbaumide äri on Jaanis aetud aastakümneid ning sellele pandi alus 19. sajandi lõpus. Näiteks kirjutab Eesti Postimees ehk Näddalaleht: maa- ja linnarahvale, nr. 20, juba 19. mail 1900 järgmist:

"Järva-Jaanis asutatakse tuletõrjujate selts, mille hääks 11. juunil s. a. näitemüüki Järva-Jaani kiriku juures tahetakse ära pidada. Kingitusi wõetakse selle tarwis asutatud korjamiseraamatutega wastu. Iseäranis püüab Jaani kaupmees hra Mühlbaum oma prouaga ja selli Klimoffiga asja edendada. Wäga eeskujuline ja tarwiline tegu. Soowida oleks, et igaüks Järwa-Jaani kihelkonna liige ja ka naabrirahwas sellest kasulikust eltewõttest osa wõtaks, asju kingiks ja iga pidi tuletõrjujate seltsi püüaks toetada, sest niisugune selts tarwitab palju raha enne kui ta kõik asjad, riided, pritsid jne. ostetud saab."
Allikas ja avaldamisõigused: David Pandil, jagada viitega allikale
Asukoht: Järvamaa, Järva-Jaani kihelkond, Järva-Jaani
Sildid: järva-jaani, mühlabum, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

X
kodulehe, e-poe tegemine