Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Vali asukoht piltide sirvimiseks
Pilte: 3590

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Tudre kool (7)

Fotograaf: teadmata
"Arvestades asjaoluga, et ülaltoodud foto on leitud põlise koeruka fotoalbumist, on ilmselt tegemist mõne kohaliku rajatisega. Kui keegi oskab aidata hoone identifitseerimisel, olge tuhandest tänatud. Võib juhtuda, et see polegi nii raske, sest hoone väliskuju eeldab, et tegu võiks olla mõne ühiskondliku hoonega (seltsimaja või kool)."

Selline nägi välja algne kommentaar sellele fotole. Tänu Toomasele selgus, et tegemist ongi kooliga. Fotol on nimelt Tudre algkool. Sellegipoolest on igasugune info selle kooli kohta teretulnud.

Ise leidsin internetist sellise info (Tudres oli hea kool).

Nii meenutati Salutagusel Tudre kooli vilistlaste kokkutulekul. Tudres oli otseselt koolihooneks ehitatud avar koolimaja, talvel oli oma suusa- ja kelgumägi ning kevadel sai jalad järve pista ja parvesõitu teha. Poisid olid pritsimaja suure puust uksega teinud pikki veesõite.

Virve Kluust on arhiividest välja uurinud, et Tudre kool on avatud 1871.a. Koeru valla raamatus on trükitud teine aastanumber. Allesolev Tudre koolimaja on valminud 1903.a. Viimane koolikell kõlas 1963.a. Sama armsa kõlaga kell oli senini hoiul õpetaja Õie Vahari käes. Kokkutulekulistele kõlistas kella koolidirektor Tiit Kalda. Ta ütles, et kui Tudres oleks piisavalt lapsi, võiks siin taas kooli avada.

Endistest kooliõpetajatest oli kokkutulekule tulnud Ene Randrüüt, kes tänasel päeval on õpetaja Paide õhtukoolis. Tema Tudre-aastad olid 1957-1961. 1961. aastal sai kool elektri, seni andis klassivalgust petroolilamp.

Ilmselt on ülaltoodud fotol kajastatud "allesolev" Tudre koolimaja.

Leili Grauberg fotoalbum.

Fotot on kasutatud raamatus "KOERU. Pildirännak läbi endisaegse alevi ja kihelkonna". Lk 119.
Allikas ja avaldamisõigused: Leili Grauberg, jagada viitega allikale
Asukoht: Järvamaa, Koeru kihelkond, Tudre
Sildid: tudre, kool, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

Priit (19.10.2012)

link peaks olema see koht. Ja käesolev ajaveeb üks väheseid kohti, kus sellest koolist (veel) räägitakse. Vabandan spämmi pärast

Hongmees (29.11.2009)

Hoone on alles aga teadmata selle asukohta, võib võõral tekkida leidmisega raskusi, nii palju on maja välisilme muutunud. Äratundmist hõlbustab tahvlike hoone teepoolsel seinal, mis annab tunnistust, et omal ajal asus seal Tudre kool.

Betty (26.11.2009)

Pakun välja, et Klevia on Saskia õde. Ja Anna on minu ema, kellele ma selle saidi ette sõõtsin, et ehk oskab midagi asjalikku lisada, kuna ta ise on sealt külast pärit ja seega ka minu juured.

Anne (26.11.2009)

Tere! See koolimaja on siiani alles ja võib suisa ütelda, et heas korraski sest seal elatakse sees. Koolimaja sai paar aastat tagasi kooli kokkutulekul ka kivitahvli mälestuseks seinale. Arvasin, et tean omakadi inimesi päris hästi, kuid kahjuks ei tea ma sealt ühtegi Saskiat. Võite minuga ühendustvõtta, äkki saan teid mõnes küsimuses aidata või mõnda inimest tuvastada.

Saskia (11.11.2009)

Aitäh Sulle vastuse eest :) Lähen kindlasti vaatama ja otsima, enda jaoks. Siin ajaveebis lugedes ja ringi vaadates (iga päev, kusjuures) saan aru, kui vähe ma oma kodukandist tean, kahju tegelikult.

Hongmees (11.11.2009)

See artikkel, mida tsiteerin ning mille alusel teen julge oletuse, et tegemist on ka täna alles oleva hoonega on pärit aastast 2004. Ma hetkel tõepoolest eeldan, et see hoone on olemas ning et see asub kusagil Tudre külas. :) Teadjamad võiksid mind parandada!

Saskia (10.11.2009)

Kas "allesolev" tähendab seda, et see maja veel eksisteerib või mitte? Ja kui eksisteerib, siis kus see asub/asus. Huvi pärast tahan teada.

X
kodulehe, e-poe tegemine