Ostan vanu fotosid vanadpildid.net keskkonnas avaldamiseks: 5516999

Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Tartumaa (Tühista valik)
Pilte: 131

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Sinijärve pais (0)

Fotograaf: Ennar Leppik
"Et kuivendada oma maid, s.t. kiirendada äravoolu, lasi Vaimastvere mõisnik E. v. Brasch 1871?1872. a. kaevata 5 km pikkuse 2?3 m sügavuse Suurkraavi ehk Uusjõe Endla järvest läbi Sinijärve Põltsamaa jõkke. ... Loodimistööde ebatäpsuse tõttu alanes aga järve veepeegel ainult ühe jala võrra (30 cm). Endla järve ei õnnestunud kuivaks lasta, rohkem mõjutas see Sinijärve, mille turbakallastel paljandusid kunagi rabasse mattunud puude kännud. ... Õitsva sotsialismi tingimustes, mil ei oodatud looduselt armuande (1949?1950), süvendati Uusjõge ehk Räägu kanalit meetri võrra. Nüüd langes Endla järve pind 80 cm, madalaveelised alad paljandusid ja Sinijärvest jäi järele porine nõgu.

1968. aastal ehitasid Koeru sovhoosi kalasektsiooni mehed Räägu kanalile palkidest tammi. Räägumetsa ja Kitse talu maadelt toodi kive, buldooseriga lükati pinnast. Kui pais valmis sai, siis jäi kanal allavoolu täiesti kuivaks, kuni vesi Sinijärves nii palju tõusis, et üle tammi voolama hakkas." (Allikas www.loodusajakiri.ee)

Nüüdseks on projekteeritud ja valmis ehitatud uus pais, mille tulemusel pidanuks Sinijärve veetase jääma püsima 75 meetri peale merepinnast. Lisatud pildil on Sinijärve tamm aastal 1972.

Ennar Leppik fotokogu.
Asukoht: Tartumaa, Laiuse kihelkond, Sinijärv
Sildid: sinijärv, tamm, 1972, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

X
kodulehe, e-poe tegemine