Logi sisse
ja salvesta oma lemmikud

Vali asukoht piltide sirvimiseks
Pilte: 3603

Pärnumaa Saaremaa Läänemaa Harjumaa Järvamaa Virumaa Viljandimaa Tartumaa Võrumaa
X

Arsenal-Crossley (0)

Fotograaf: teadmata
Sarnaseid fotosid võib tihti näha ringi liikumas. Tegelikult on lausa üllatav kui palju leidub vabariigi aegseid sõjaväelaste ja sõjatehnikaga fotosid eestlaste fotoalbumites. Kui ma suhteliselt noore mehena kuulan mälestusi sõjajärgsest elust ja inimeste hirmust nõukogude võimu ees, jääb mulle täiesti arusaamutuks, kuidas jäid sellised fotod alles. Miks neid ei põletatud või hävitatud? Kui minu ema räägib kuidas tema pere kartis lausa kramplikult repressioone tulenevalt vanaisa piirivalvuri ametist, sellest ei räägitud kunagi, kui kusagil fotod põletati või peideti tapeedi alla, siis teisal lebavad sõjaväemeenutused kõigile vaatamiseks pakkidena fotoalbumites. Tundub nagu fotodele ei osatud või tahtud sellist tähtsust ja sellest tulenevalt ka tähelepanu pöörata. Ka meie pere albumites säilisid vaatamata hirmule fotod vanaisast teenistuses.

Sellel fotol on kuus soomusautot, neist kaks kujult erinevad. Ma ei ole asjatundja, mistõttu arvasin esiplaanil oleva masina pärast mõningast veebis otsimist olevat Eestis projekteeritud ja ehitatud Arsenal-Crossley ehk M 27/28 soomusauto. Kui nii, leiad lisa Vikipeediast. Toon ühe lõigu siin ka ära:

"Arsenal-Crossley soomusautod projekteeriti aastatel 1924–1925 Eesti Sõjaministeeriumi Varustusvalitsuse Tehnikaosakonnas. Oma aja kohta olid need moodsad kergesoomusautod. Üheks teguriks, miks uusi soomusautosid muretseti, oli 1924. aasta 1. detsembri riigipöördekatse. Eestil oma autotööstust ei olnud, seetõttu telliti mootor ja veermik Inglise firmalt Crossley Motors Ltd.[1] Samale raamile ja sama mootoriga ehitas Vickers soomusautosid IGA1. Soomustamiseks vajalikud terasplaadid telliti Rootsist ja autod ehitati valmis Tallinna relvatehases Arsenal. Sellest ka nimi Arsenal-Crossley (kasutati ka tähist M27/28).

Esimesed viis masinat telliti 23. novembril 1925 ja veel kaheksa masinat telliti 17. veebruaril 1927. Kokku valmis aastatel 1926–1928 13 masinat, millest 11 läksid kaitseväele ja 2 Kaitseliidule. Ühe auto hind oli umbes 27 000 Eesti krooni (kogu seeria maksis rohkem kui 350 000 Eesti krooni)."

Asjatundjad võivad täpsustada!
Allikas ja avaldamisõigused: Katrin Sepp, jagada viitega allikale
Asukoht: Asukoht teadmata
Sildid: soomusauto, arsenal-crossley, 3000px

Makse saaja nimi: MTÜ Nahkanuia
Arvelduskonto nr: EE182200221045230148
Selgitus: Vanadpildid.net toetuseks
SEBSwedbankDanskeNordeaLHV
X

Liitu meie uudiskirjaga!

Lisa kommentaar

X
kodulehe, e-poe tegemine